SON DAKİKA

Son Dakika Haberleri

Dijital Hizmet Vergisi Kaldırılacak Mı ?

Dijital Hizmet Vergisi Kaldırılacak Mı ?
Bu haber 24 Kasım 2021 - 12:41 'de eklendi ve 58 kez görüntülendi.

Dijital Hizmet Vergisi Kaldırılacak Mı ?

Türkiye’den para kazanan dijital teknoloji şirketlerine yüzde 7,5 oranında Dijital Hizmet Vergisi getirilmiş ve aşağı yukarı 2 sene evvelce yürürlüğe girmiş. Türkiye’nin bu kararına ABD karşı çıkmış ve kaldırılması tarafında baskı uygulamıştı. Misilleme olarak detaylı ürünlere ek gümrük vergisi getirilmişti. Bugün yaşanan gelişmeyle beraber Türkiye ve ABD, Dijital Hizmet Vergisi konusu ile alakalı uyuşma sağladı. Türkiye, Dijital hizmet Vergisi’ni ABD ise birtakım ek gümrük vergilerini kaldıracak.

ABD Hazine Bakanlığı’ndan oluşturulan bildirime göre Türkiye, Dijital Hizmet Vergisi’ni kaldıracak. 2023’ten itibaren dünya çapında uygulanacak yeni kurumlar vergisi uyuşmasına geçilecek. ABD; Türkiye’nin yanı sıra Avusturya, İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya ile aynı uyuşmayı yaparak bu ülkelerdeki dijital hizmet vergilerini kaldıracak.

OECD’nin yeni vergi sistemine uyulacak
Yapılan uyuşmaya göre OECD’nin kurumlar vergisi ile alakalı son kararına uyum sağlanacak. OECD, uluslararası şirketler amacıyla asgari %15 kurumlar vergisi belirlenmesi ve yüksek kâr eden şirketlere etkinlik gösterdikleri ülkede birtakım vergi hakları tanınması öneriyi konusu ile alakalı 8 Ekim’de 136 ülke uyuşmaya varmıştı.

Türkiye, 2023’ten itibaren dünya çapında uygulanacak yeni kurumlar vergisine geçiş sürecine kadar eski düzende Dijital Hizmet Vergisi kesmeye devam edecek. Fakat Ocak Ayı 2022’den sonra alınan vergiler yeni planlama kapsamında şirketlerin ödemesi gereken tutarı aşarsa bu oran vergi alınan ülkelerde şirketin gelecekteki vergi yükümlülüklerinden düşürülecek.

Dijital Hizmet Vergisi nasıl uygulanıyordu?

Dijital Hizmet Vergisi, 7 Aralık 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak adeta hayatımıza girdi. Dijital ürünlerden ya da dijital hizmetlerden elde ettiği geliri Türkiye’de 20 milyon TL’nin ve dünya çapında 750 milyon avro’nun üstünde olan şirketler, Türkiye’den elde ettiği hasılatının yüzde 7,5’lik kısmını Dijital Hizmet Vergisi olarak ödüyor.

Dijital ortamda yasenean ücretli ya da bedava sesli, görsel, ve dijital bütün içerikler Dijital Hizmet Vergisi kapsamına giriyor. Ödeme hizmetleri, dijital para, elektronik haberleşme hizmetleri, Ar-Ge merkezinde imal edilen Ar-Ge ürünleri, bankacılık hedefiyle yasenean hizmetler ve Özel Etkileşim Vergisi’ne tabi tutulan hizmetler Dijital Hizmet Vergisi’nden muaf tutulacak.

Türkiye’de zenginliği tespit edilen yerli/yabancı şirketler bu vergiyi kendi ödeyecek. Türkiye’de fiziksel zenginliği bulunmayan şirketler vergi ödemezse alakalı şirkete ödeme yapan vatandaştan ya da reklamverenden ek vergi alınacak. Apple, Google, Facebook gibi dev firmalar bu vergi nedeniyle Türkiye’deki ürün ve hizmetlerinde müşterilerden ek ücret alıyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan açıklama:
“8 Ekim 2021 tarihinde Türkiye ve ABD, OECD / G20 Kapsayıcı Çerçevesi delegesi olan başka 134 ülke (Avusturya, Fransa, İtalya, İspanya ve Birleşik Krallık dahil) ile beraber, Ekonominin Dijitalleşmesinden Kaynaklanan Vergi Sorunlarının Giderilmesine Yönelik İki Sütunlu Çözüm Beyanı üstündeki siyasi uzlaşıya katılmıştır.

21 Ekim 2021’de ABD, Avusturya, Fransa, İtalya, İspanya ve Birleşik Krallık, 1. Sütun’u uygularken sahip olunan Tek Taraflı Önlemlere dair geçiş yaklaşımını (“Tek Taraflı Önlemler Uzlaşması”) benimseme konusu ile alakalı siyasi bir uzlaşıya varmıştır. Tek Taraflı Önlemler Uzlaşması, bahsi geride bıraktığımız altı ülke doğrulusunda bu tarihte yayımlanan ortak beyanda (”21 Ekim Ortak Beyanı”) yer almaktadır.

Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye’nin Dijital Hizmet Vergisi ve ABD’nin Dijital Hizmet Vergisine dair ticari tedbirleri bakımından, Tek Taraflı Önlemler Uzlaşması kapsamında geçerli olan şartların aynısının Türkiye ile ABD arasında da geçerli olacağı konusu ile alakalı anlaşmışlardır. Buna göre, 21 Ekim Ortak Beyanında yer verdiği Tek Taraflı Önlemler Uzlaşması, Türkiye ile ABD arasındaki bu ortak beyana, atıf yolu ile dâhil edilmiştir.

Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri, bu uzlaşı kapsamındaki taahhütler konusu ile alakalı ortak bir anlayışa sahip olunması amacıyla yakın ilişkide kalacak ve bu hususta görüş farklılıkları olması halinda bu hali yapıcı diyalog yolu ile çözmeye çalışacaklardır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
You cannot copy content of this page